Breaking News

ඇට නැතිව වතු තිබිල වැඩක් නැහැ

මිලියනයක ගෙවතු සඳහා අපට බීජ තිබේද?

COVID 19 මධ්‍යයේ, ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් 2020 අප්‍රේල් 4 වන දින “අස්වනු හා වගාව පිළිබඳ සෞභ්‍යා ජාතික වැඩසටහන” ආරම්භ කරන ලද අතර එමඟින් ගෙවතු මිලියනයක් සංවර්ධනය කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇත. බීජ ගොවිපලවල් දිරිගැන්වීම, කාබනික පොහොර භාවිතය ප්‍රචලිත කිරීම සහ ගෘහ භෝග නිෂ්පාදනය දිරිමත් කිරීම, ස්වයං පරිභෝජනය සඳහා සැපයුමක් ලෙස ගෙවතු ජනප්‍රිය කිරීම මෙමඟින් ග්‍රාමීය ව්‍යාපෘති දිරිමත් කරනු ඇත. ආහාර වර්ධනය කිරීම හා බීජ බෙදා ගැනීම සඳහා ජනතා ව්‍යාපාර හතු පිපෙන්නාක් මෙන් ද අපි දකිමු. ශ්‍රී ලංකාවේ ගෙවතු, නාගරික උද්‍යාන, කෘෂි ගම්වාසීන් 1000 ක් ගැන අප අසා ඇති පළමු අවස්ථාව මෙය නොවන බව අපි දනිමු. මගේ මතය අනුව එතරම් සාර්ථක නොවූ “වස වීස නැති ගොවිතැන” සඳහා පසුගිය පාලන තන්ත්‍රය රුපියල් මිලියන ගණනක් වියදම් කළේය.

මේ අතර, ගුවන් විදුලියෙන් මට අසන්නට ලැබුණේ උනන්දුවක් දක්වන අය අතර බෙදා හැරීමට ප්‍රමාණවත් බීජ රජයේ ආයතන සතුව නොමැති බවයි. අපට බීජ තිබේද?

වරක් බිබිලේදී පැරණි ඉරිඟු වර්ග කොහිද යන්න මම විමසා සිටියෙමි. දේශීය ප්‍රභේද අලෙවි කළ නොහැකි බැවින් ඔවුන් පැසිෆික් ස්වීට් කෝන් ප්‍රභේද පමණක් වගා කරන බව ඔවුහු පැවසූහ. පැරණි ඉරිඟු වර්ග අඩු අස්වැන්නක් ලබා දෙයි. නමුත් පැරණි ප්‍රභේද වැඩි යෙදවුම් නොමැතිව වර්ධනය වන අතර පළිබෝධකයන්ට ප්‍රතිරෝධී වේ.

අවම වශයෙන් අවුරුදු 12,000 ක් පැරණි අපගේ ගොවිතැන් ඉතිහාසයේ බීජ බැංකු කුඩා ගොවීන් විසින් සංවර්ධනය කර නඩත්තු කර ඇත. ඒකීය වගා නොකරන අය සෑම ගොවිපලකම බීජ වර්ග 100 කට වඩා පවත්වාගෙන යයි. හේන් වගාව වඩාත් වැදගත් බීජ බැංකුව විය . ඔබ ඒවා නැවත නැවතත් වගා කර සෙසු ගොවීන් සමඟ බෙදා නොගන්නේ නම්, එවැනි බීජ වඳ වී යයි.

1992 දී කරන ලද පර්යේෂණයකින් (කමිනි විතාරණ සහ හේමන්ත විතානගේ) කරන ලද සොයාගැනීම් වලට අනුව, ශ්‍රී ලංකාව වරෙක සහල් ප්‍රභේද 3000 කට වැඩි ප්‍රමාණයක්, කෙසෙල් ප්‍රභේද 750 කට අධික ප්‍රමාණයක් සහ ඉරිඟු ප්‍රභේද 100 කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් තිබුණු බව සඳහන් විය. කුරක්කන් ප්‍රභේද 25 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් 80 දශකයේ දී පවා ලබා ගත හැකි විය. බීජ බැංකු සඳහා නිදහසින් පසු තිබුණු හොඳම කාලය 1972-75 කාලය විය හැකිය.

දැන් එම බීජ බැංකුව කොහෙද? මගේ අවබෝධය අනුව විවෘත ආර්ථිකය හඳුන්වාදීමෙන් පසු සහ පෞද්ගලික අංශය විසින් දෙමුහුන් බීජ ආනයනය කිරීමට ඉඩ දීමෙන් පසු අපගේ බීජ බැංකු විනාශ කර ඇත. වර්තමාන බීජ අර්බුදය අවබෝධ කර ගැනීම සඳහා වඩාත් මෑත දත්ත බැලීම සිත්ගන්නා කරුණකි. 2012 දී සමස්ත එළවළු බීජ ආනයනය මෙට්‍රික් ටොන් 3,398 ක් වූ අතර දේශීය එළවළු බීජ නිෂ්පාදනය මෙට්‍රික් ටොන් 43 ක් පමණ විය. 2012 දී බීජ ආනයනය සඳහා බලපත්‍ර 2,300 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් නිකුත් කර ඇති අතර ඉන් 30% ක් එළවළු බීජ සඳහා වන අතර පැලෑටි හා රෝපණ ද්‍රව්‍ය ආනයනය සඳහා ද වේ. (ඩිලානි හිරිමුතුගොඩගේ, 2014)

1980 දශකය අග භාගය වන තුරුම ශ්‍රී ලංකාවේ බීජ නිෂ්පාදනය රජය විසින් මුළුමනින්ම හසුරුවනු ලැබීය. 1984 සිට පෞද්ගලික අංශයට බීජ ආනයනය කිරීමට අවසර ලැබුණි. 1990 දී පමණ පෞද්ගලික සමාගම් බීජ නිෂ්පාදනයට සම්බන්ධ විය. ඉන්පසු රජය 1996 දී ජාතික බීජ ප්‍රතිපත්තිය හඳුන්වා දෙන ලදී. 2003 දී රජය විසින් බීජ හා රෝපණ ද්‍රව්‍යවල ගුණාත්මකභාවය නියාමනය කිරීම සහ ගොවීන් මෙන්ම බීජ හසුරුවන්නාට හානිදායක අක්‍රමිකතාවන්ගෙන් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා 2003 අංක 22 දරන බීජ පනත බලාත්මක කරන ලදී. පනත බලාත්මක වූයේ 2008 දී පමණි. මේ වන විට බීජ හසුරුවන්නන් 1,926 ක් ලියාපදිංචි වී ඇත. 2014 දී නව බීජ පනතක් කෙටුම්පත් කරන ලදී. එහෙත්, වාසනාවකට මෙන් එය අපේ විරෝධතා නිසා බලාත්මක නොවීය.

එක් ගැටළුවක් වූයේ ගම් මට්ටමින් සෙසු ගොවීන් සමඟ බීජ හුවමාරු කර ගැනීම ගොවීන්ට සීමා කිරීමයි. නව කෙටුම්පත් නීතියට ගොවීන් අනිවාර්යයෙන් ලියාපදිංචි කිරීම සහ ඔවුන්ගේ බීජ සහතික කිරීම අවශ්‍ය වේ. බීජ නිෂ්පාදකයින්ගේ සහ සැපයුම්කරුවන්ගේ ලැයිස්තුවක් නඩත්තු කරන ලෙස රජයට නියම කිරීමට අමතරව, ‘නීති විරෝධී’ බීජ සෙවීම සඳහා ගොවිපලවල් වැටලීමට නීතිය රජයේ නිලධාරීන්ට බලය පවරයි. එවැනි ‘නීති විරෝධී’ බීජ හමු වුවහොත් ගොවීන්ට අවම වශයෙන් රු. 50 000 ක් වන අතර මාස හයක් දක්වා සිරගෙට යා හැකිය.

ආයතනික බීජ ආනයනකරුවන්ට සහ සීඅයිසී වැනි සංවර්ධකයින්ට සහාය වීම සඳහා මෙම පනත 2015 ට පෙර සහ පසු රජයන් විසින් ගෙන ඒමට අපේක්ෂා කරන ලදී. සිවිල් සමාජය හා ගොවි විරෝධය හේතුවෙන් මෙය බලාත්මක නොවීම ගැන අපි වාසනාවන්ත වෙමු. මෙය බලාත්මක කරනු ලැබුවේ නම් මෙවැනි ආපදා අවස්ථාවලදී අපට දුෂ්කරතාවන්ට මුහුණ දීමට සිදුවන අතර බෝග නිෂ්පාදනයට සහ දේශීය ජීවනෝපාය සඳහා කුඩා ගොවීන්ගේ දායකත්වයට නියත වශයෙන්ම බාධාවක් වනු ඇත.

හේමන්ත විතානගේ, පාරිසර යුක්ති කේන්ද්‍රය

leave a reply