Breaking News

කොළඹ වරාය නගරයේ පස් දෙනෙකුගෙන් යුතු කොමිසමකින් පාලනය වෙන විශේෂ ආර්ථික කලාපයක්

කොළඹ වරාය නගරයේ විශේෂ ආර්ථික කලාපයක් පිහිටුවීම සඳහා වූ යෝජනාවට හා ඒ සදහා වූ නීති කෙටුම්පතට කැබිනට් අනුමැතිය හිමිව තිබේ. ඒ යටතේ විශේෂ ආර්ථික කලාපයක් ලෙස නම් කරනු ලබන හෙක්ටයාර් 446.6153 ක මෙම භූමි ප්‍රමාණය පාලනය කරනු ලබන්නේ කරනු ලබන්නේ පස් දෙනෙකුගෙන් යුත් කොළඹ වරාය නගර ආර්ථික කොමිසම විසිනි.

විශේෂ ආර්ථික කලාපයේ (SEZ) ව්‍යාපාරික ආයතන සඳහා ඕනෑම ලියාපදිංචි කිරීමක්, බලපත්‍රයක්, අවසරයක් හෝ අනුමැතියක් ලබා දීම සම්බන්ධයෙන් කොමිසම ආයෝජන පහසුකම් සපයන්නෙකු ලෙස කටයුතු කිරීමට නියමිතය. මේ සතිය මුලදී කැබිනට් අනුමැතිය ලැබීමෙන් පසු ගැසට් කරන ලද පනත් කෙටුම්පතකට අනුව, කොළඹ වරාය නගරය තුළ සහ ඉන් පිටත ව්‍යාපාරික කටයුතුවල යෙදීමට කොමිෂන් සභාව විසින් බලය පවරනු ලැබූ පුද්ගලයින්ට පමණක් අවසර ලැබේ.

මෙම කොමිසම ජනාධිපතිවරයා විසින් පත් කරන ලද සභාපතිවරයකු ඇතුළු සාමාජිකයින් පස් දෙනෙකුගෙන් සමන්විත වේ.

SEZ හි ආයෝජනය කිරීමට අපේක්ෂා කරන සෑම ව්‍යාපෘති සමාගමක්ම කොමිෂන් සභා අරමුදලට රුපියල් මිලියන 400 ක් පරිත්‍යාග කළ යුතු අතර එය කොළඹ වරාය නගරය ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ සහ මෙහෙයුම් කටයුතු පවත්වාගෙන යාමට අදාළ වියදම් වෙනුවෙන් යොදාගනු ඇත.

සම්මුතිය, මැදිහත්වීම, විනිශ්චය, බේරුම්කරණය සහ වෙනත් විකල්ප ආරවුල් විසඳීමේ සේවාවන් සැපයීම සඳහා කොමිසම කොළඹ වරාය නගරය තුළ ජාත්‍යන්තර වාණිජ ආරවුල් විසඳීමේ මධ්‍යස්ථානයක් පිහිටුවනු ඇත.

කොළඹ වරාය නගරයේ අධිකාරිය තුළ පැන නැගෙන සිවිල් හා වාණිජමය කරුණු සම්බන්ධයෙන් නීතිමය ක්‍රියාමාර්ගයක් ගැනීමේ අවශ්‍යතාවයක් පැන නැගුනොත් ඒවා එදිනෙදා කඩිනමින් විභාග කිරීමට අධිකරණය විසින් ප්‍රමුඛතාවය දිය යුතු බව පනත් කෙටුම්පතේ සඳහන් කර ඇත.

අන්තර්වාර පියවරක් ලෙස, පනත බලාත්මක වූ දින සිට වසර පහක් සඳහා කොළඹ වරාය නගරයේ අධිකාරියෙන් පිටත ශ්‍රී ලංකාවේ ස්ථානයක සිට බලයලත් පුද්ගලයෙකුට ව්‍යාපාර කටයුතුවල යෙදීමට කොමිසමට අවසර දිය හැකිය. “එවැනි ව්‍යාපාරයක් වසර පහක කාලයක් සඳහා කොළඹ වරායේ අධිකාරිය තුළ සහ ඉන් පිටත පිහිටි ව්‍යාපාරයක නියැලී සිටින ව්‍යාපාරයකට සියලු වරප්‍රසාද සඳහා හිමිකම් ඇති ඇතැයි ”පනත් කෙටුම්පතේ සඳහන් වේ.

නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය (UDA) විසින් ක්‍රියාත්මක කරනු ලබන ඕනෑම මාරුකිරීමක්, කල්බදු හෝ ගිවිසුමක් කොමිෂන් සභාව විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද ලියකියවිලි ලෙස සලකනු ලබන අතර එය ශ්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලය (BOI) විසින් අත්සන් කරන ලද ගිවිසුම් සඳහා ද අදාළ වේ.

පනතට අනුව, කොළඹ වරාය නගරයේ අධිකාරිය තුළ ප්‍රඥප්ති හතක් අදාළ නොවේ. 1978 අංක 41 දරණ නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ පනත, මහ නගර සභා ආඥා පනත (252 වන පරිච්ඡේදය) සහ 1978 අංක 4 දරණ ශ්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලය ඒ අතර වේ.

ජනාධිපති ගෝතබයා රාජපක්ෂ විසින් ඉදිරිපත් කරන ලද කොළඹ වරාය නගර ආර්ථික කොමිෂන් සභා පනත් කෙටුම්පත පිළිබඳ කැබිනට් සංදේශයක් අඟහරුවාදා අමාත්‍ය මණ්ඩලය විසින් අනුමත කරන ලදී. මෙම පනත ළඟදීම පාර්ලිමේන්තු අනුමැතිය සඳහා ඉදිරිපත් කිරීමට අපේක්ෂා කෙරේ.

චීන රජයට අයත් චීන සන්නිවේදන ඉදිකිරීම් සමාගමේ(CCCC) චීන වරාය ඉංජිනේරු සමාගම (CHEC) යටතේ ඇති චෙක් පෝට් සමාගම ශ්‍රී ලංකා රජයේ මෙම තීන්දුව සම්බන්ධයෙන් සිය ප්‍රසාදය පළකර තිබේ.

“මෙම වරාය නගරයේ ස්ථාපිත විශේෂ ආර්ථික කලාපය (SEZ) බහුජාතික සමාගම් සිය මුලස්ථාන පිහිටුවීමක් දක්වා ආකර්ෂණය කර ගනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වෙන අතර එමඟින් මූල්‍ය සම්පත්, තාක්‍ෂණය සහ තාක්‍ෂණික හා කළමනාකරණ දැනුම ලබා ගැනීම මගින් ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථික වර්ධනය වේගවත් කරනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු” චෙක් පෝට් සමාගම නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් පවසා තිබේ.

මේ අතර, අග්‍රාමාත්‍ය හා මුදල් අමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ උපාය මාර්ගික සංවර්ධන ව්‍යාපෘති පනත යටතේ නියෝගයක් නිකුත් කරමින් වරාය නගරය තුළ නව සංවර්ධන ව්‍යාපෘති සඳහා ආයතනික ආදායම් බදු, ලාභාංශ බද්ද, රඳවා ගැනීමේ බද්ද, පුද්ගලික ආදායම් බදු, අගය එකතු කළ බද්ද (වැට්) සඳහා වසර අටක් සඳහා බදු නිදහස් කිරීමක් ලබා දී තිබේ.

ඒ අනුව බොහෝ විචාරකයන්ගේ අදහස වන්නේ මෙම විශේෂ ආර්ථික කලාපය මෙරට නීතියට පිටින් ඉතා ලිහිල් කම්කරු නීති පවත්වාගෙන යමින් සමාගම්වල ලාභ තරකර ගැනීමට උදව් දෙන කලාපයක් වෙනු ඇති බවයි. ඒ අර්ථයෙන් සමාගම්වල ආර්ථිකය මිස රටේ හෝ ජනතාවගේ ආර්ථිකයට යහපතක් නොවනු ඇති බව බොහෝ දෙනෙකුගේ අදහසයි.

සන්ඩේ ටයිම්ස් පුවත්පතේ පළවූ පුවතක් ඇසුරිණි

leave a reply