Breaking News

මේ ආණ්ඩුවේ ප්‍රතිපත්තිය ඉතුරු රාජ්‍ය සේවකයන්ටත් විශ්‍රාම වැටුප අහිමි කිරීමයි – දුමින්ද නාගමුව

රාජ්‍ය සේවකයා සම්බන්ධ ප්‍රතිපත්ති ගෙන බැලීමේදී පසුගිය ආණ්ඩුව සිටි තැනම මේ ආණ්ඩුවත් සිටින බව විශ්‍රාම වැටුප සම්බන්ධ ප්‍රතිපත්තියෙන් පෙන්නුම් කරන බව පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂයේ ප්‍රචාරක ලේකම් දුමින්ද නාගමුව පවසයි. අද බත්තරමුල්ල එම පක්ෂයේ කාර්යාලයේ පැවති මාධ්‍ය සාකච්ඡාවකට එක් වෙමින් ඔහු පැවසුවේ විශ්‍රාම වැටුප් කප්පාදුව අහෝසි කරන බවට ජනාධිපතිවරයේදී ගෝඨාභය රාජපක්ෂ පොරොන්දු වුවත් එය ඉටු නොකළ බවයි. ඉදිරියේදී නැවත බලයට පත්වුවහොත් සියලු රාජ්‍ය සේවකයන්ට විශ්‍රාම වැටුප අහිමි කරනු ඇති බවද දුමින්ද නාගමුව පැවසීය

දුමින්ද නාගමුව වැඩිදුරටත් පලකළ අදහස් පහත දැක්වේ.

විශ්‍රාම වැටුප
2016 සිට රාජ්‍ය සේවකයන්ට විශ්‍රාම වැටුප අහිමි වෙලා තියෙනවා. දායක විශ්‍රාම වැටුපත් දෙනවා කිව්වා. ඒ සඳහා ප්‍රතිපත්ති තීරණයක් අවෙත් නැහැ. ඔවුන්ට ලබාදෙන සේවා ලිපියේ සඳහන් වෙනවා දායක විශ්‍රම වැටුපක් හඳුන්වලා දෙනවා එය ඉදිරියේ දී ලබා දීමට කටයුතු කරනවා කියලා. රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ ඉල්ලීමක් තිබුණා මේ අමනෝඥ ක්‍රියාව අහෝසි කරන්න කියාලා. ගෝඨාභය මහත්මයාගේ මැතිවරණ ප්‍රකාශයේ මේ පිළිබඳව පැහැදිලි ප්‍රකාශය කරලා තිබුණා. 2020 ජනාවාරි වෙනකොට මේ ප්‍රශ්න නිරවුල් කරනවා කියලා. විශ්‍රාම වැටුප යළි ස්ථාපිත කරනවා, 2016 විශ්‍රාම වැටුප
අහිමි වුණ සියලු ̈දෙනාටමත් නැවත විශ්‍රාම වැටුප් ලබා දෙනවා කියලා. තාමත් ආණ්ඩුව මේ ප්‍රශ්නය විසදුවේ නැහැ. මේක නිකන්ම හදපු එකක් නෙවෙයි ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලත් එක්ක එකතුවෙලා හදපු එකක්. ඒක හරහා මේ රටේ රාජ්‍ය සේවකයන්ට දීලා තියෙනවා පණ්විඩයක්. ඒක තමයි ප්‍රතිපත්තිමය වශයෙන් ගිය ආණ්ඩුව හිටපු තැනම තමයි මේ අණ්ඩුවත් ඉන්නේ. මූල්‍ය අරමුදල උපදෙස් දීලා තියෙන්නේ ජනතා සුබසාධන අහිමි කරන්න කියාල. අගෝස්තුවලින් පස්සේ බලන්න මේ ආණ්ඩුව බලට පත්වුනොත් බලා ගන්න පුළුවන් ඉතිරි රාජ්‍ය සේවකයන්ටත් විශ්‍රාම වැටුප අහිමි කිරීම තමයි
වත්මන් ආණුවේ ප්‍රතිපත්තිය.

රාජ්‍ය සේවක වැටුප්
2020 ජනවාරි වෙනකොට රනුල්ගේ කමිටු වාර්තා වේ හා රාජය සේවකයන්ගේ වැටුප් වැඩිවීමට නියමිතව තිබුනා. රුපියල් තුන් දහසක වැටුප් වැඩිවීමක් නියමිතව තිබුණා. විවිධ ස්ථරවලට වැටුප් වැඩිකළා. විශේෂයෙන් අධිකරණ සේවාවලට වැටුප් වැඩි කළා. වැටපු විශමතාවක් පැන නැගුණා. ඊට
පස්සේ වර්ජනයක් ආවා. ගුරුවන්ගේ විශාල අරගලයක් තිබුණා වැටුප් වැඩි කරන්න කියලා. මීට කළින්වැටුප් වැඩිවීමක් ඉල්ලා තිබුනේ 2008 අවුරුද්දේදි. එදා ඉල්ලුවේ රුපියල් දහදහක වැටුප් වැඩිවීමක්. ඒ වැඩිවීම ලැබුණේ 2015 දී. ඒක වැටුපට එකතු වුණේ 2020දී. අවුරුදු දොලහක් තිබුණ වැඩිවීම තමයි
2020දී වැඩි වුණේ. භාණ්ඩවල හා සේවාවල වැටුප් වැඩිවීම ගැන අපට අදහක් තියෙනවා. ඒ නිසා 2015 ඉල්ලීමක් දැන් ලැබුණා කියාල සාධාරණයක් නැහැ. වතුකම්කරුවටත් මේ කිසි කෙනෙකුට මේක ප්‍රමාණවත් නැහැ. රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ වැටුප් කප්පාදු කිරීමේ පළමු කසකාරයා පීබී ජයසුන්දර ඔහුට
වැටුප් තුනක් හම්බ වෙනවා. ඒකෙන් එකක් දෙන්න එයාට පුළුවන්. රාජ්‍ය සේවයට වැටුපක් ගන්නේ තමන් වැඩ කරලා. ඔහුගේ වැටුපට අතතියන්න කාටත් අයිතියන් නැහැ. සමහර ආයතනවල දැනුම් දීමකින් තොරවා වැටප් කැපුවා එහෙම කපන්නේ කොහොමද? කවුරු හරි කැමැත්තේන් සල්ලි
දෙනවනම් ඒක පිළිබඳව විවාදයක් අපිට නැහැ. හැබැයි රජයටවත් කාටවත් බැහැ තමන් උපයන දේට අත තියන්න. එක ඔහුගේ ශ්‍රමයට ලැබුණු දෙයක්.

කොරෝනා ප්‍රශ්නය
පසුගිය කාලේ මේ ආණ්ඩුව ගැන මිනිසුන් තුළ කළකිරීමත් තිබුණා. මේ ආණ්ඩුව ප්‍රශ්න විසදන විදිහ සම්බන්ධයෙන් කළ කිරීමක් තිබුණා. හමුදා ඉහළ නිලධාරීන් සෞඛ්‍ය අංශ සේවකයන්ටත් වඩා ඉහළින් හිදිමින් කටයතු කරනවා. දැනුත් හමුදාපති කියනවා කොරෝනා දෙවන රැල්ලක් එනවානම් අපට එය
මර්දනය කරන්න පුළුවන් කියනවා. එතකොට සෞඛ්‍ය අංශ බලධාරීන් කොහොද ඉන්නේ. විශේෂයෙන්ම මේ සඳහ මැදිහත් වුණ ශ්‍රාම නිලධාරින් අපහසුතාවට පත්වුණා. ඔවුන් අතහරලා කටයුතු කළා. සංවර්ධන නිලධාරීන්ට ප්‍රශ්න ආවා. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය දැනුත් කියනවා මේ වසංගතය තාම
අවේ නැහැ. ඒක එන්නේ ඉදිරියේදී කියලා. ඉදිරීයේදී වර්ධනයවන රෝගයකට දැන්මම සම්මාන දෙනවා. සෞඛ්‍ය ඇමැතිනිය සම්මාන ප්‍රධාන උත්සවක් පවත්වලා 1,2,3, තේරුවා. සුව විරුවෝ කියලා හැදින්න වූවා. ඒක ඉවර වෙලා මාසයකට විතර පස්සේ හෝමාගම රෝහලේ වෛද්‍යවරු, හෙදියෝ, කණිෂ්ඨ කාර්ය මණ්ඩලය මේ ඔක්කොමලා බොඞ් අල්ලන ඉන්නවා. ’සුව විරුවෝ අද මහ පාරේ’ කියලා. ඇයි ඒ තාමත් බස්නාහිර පළාතේ අතිකාල
ගෙවන්න බැරිවෙලා තියෙනවා. පීඑච්අයිවරුනුත් කියනවා තමන්ගේ ඉල්ලීම් ලබාදීමට කටයුතු නොකලොත් කොරෝනා මර්දන වෙනුවෙන් මැදිහත් වෙන් නැහැ කියලා. එතෙක් ලැබුණ වැටුප මේ ඉල්ලනේ ඒකවත් දෙන්නේ නැත්නම් ජනාධිපති කාර්ය සාධක බලකාය එක කාර්ය සාධක බලකායක් පත්කලා ආරක්ෂක ලේකම්වරයයාගේ ප්‍රධාන්වයෙන්. තවත් හමුදා නිලධාරීන් විශාල ප්‍රමාණයක් සම්බන්ධ කරලා. එක හැදුවේ රාජ්‍ය සේවය කාර්යක්ෂම කරන්න රාජ්‍ය සේවයේ ගැටලු විසදන්න කියලා කිව්වා. රාජ්‍ය සේවයන්ගේ ගැටලු විසදන්න ක්‍රියාමාර්ග ගන්න වෙයි ඒක හමුදාව පාවිච්චි කරලා. රාජ්‍ය සේවකයන්ට බලහත්කාරය යෙදවීම නෙමෙයි කළ යුත්තේ. ඒ සම්බන්ධයෙන් වෙච්ච අතෘප්තියක් තියෙනවා. ඒක බලා ගන්න පුළුවන වෙයි. මේ පාලකයෝ 2010-15 කාල පරිච්ඡෙදයේදී විදුහල්පතිවරුන්ට හමුදා පුහුණුවක් ලබා දෙන්න කටයුතු කළා. ඉදිරියේදී හමුදා බලයක් තහවුරු කිරීම හමුදා නීය ක්‍රියාවේ යෙදවීම නොකරයි කියලා හිතන්න එපා. මේවා ඉදිරියෙදී අත්විදින අත් දැකින්න වෙන දේවල්. මේ අපි කියන දේවල් ඉදිරියේදී ජනතාවට මුහුණ දෙන්න සිද්ධ වෙනවා. ඒක නිශ්චිතයි. ඒ නිසා මේ හඬපටය ප්‍රවේශම් කරලා තියාගෙන බලන්න. ප්‍රාජාතන්ත්‍රවාදය, ආර්ථිකය , ණය දෙනාව කිව්වට ඒ දිලා
තියෙන්නේ කාරක ප්‍රාග්ධය ලෙස කාරක ප්‍රශ්ධනයට වැටුප් ගෙවන්න දිලා තියෙන්නේ. දැනටමත් කියාල තියෙනවා අගොස්තු ඡන්දය දාලා. නිවාඩු ගන්න අවශ්‍ය වුනොත් යළි කැදවන්නම් කියලා. දැනටත් සංචරක කර්මාන්තය වැහිලා තියෙන්නේ ඇඟුම් කර්මාන්තයේ වැටුප් කප්පාදු කරලා තියෙනවා.
ආණ්ඩුව නිර්දේශ කළේ 14500ක වැටුපක් . මේ අර්බුදයෙන් මේ රටේ ධනකුවේරයන්ට ලාභය පොඩිඩක්වත් අඩුවෙලා නැහැ. ඔවුන් මේ වසංගතය පාවිචි කරලා තමන්ගේ ලාභය තව වැඩි කර ගත්තා. ධනකුවේරයන්ගේ ලාභය පොඞ්ඩක් අඩු වුණා කියාලා. එයාලගේ සුඛ විහරණ අඩුවෙන්නේ නැහැ. මේ ආණ්ඩුව ගන්නේ කම්කරුවන්ගේ පැත්ත නෙවෙයි. මේ ධනකුවේරයන්ගේ පැත්ත තමයි ගන්නේ. දැනටත් ඒක ඔවුන් පෙන්නලා තියෙනවා. ඒ නිසා මේ ප්‍රශ්නයට මුහුණ දෙන්න වෙන්නේ අර්ථ සාධක අරමුදල කොටස් වෙළෙඳපොළට ඇදලා දාලා. දැනටත් සැකයක් තියෙනවා ඒක කලාද කියලා. මේකත් ආණ්ඩුව නොකරන දෙයක් නෙවෙයි. මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයා මේක කරන්න උත්සාහ කළා. ඒ නිසා රොෂේන් චානක මිය ගියා. කම්කරු දෙපාර්තමේන්තුව
මේකට අදාළ කරන නීති රීති හදලා තියෙන්නේ. මේක තමයි ඔවුන්ගේ ප්‍රතිපත්තිය ඒ නිසා මේ ප්‍රතිපත්තියට ඔබේ කතිරය පාවිචි කරන්න එපා කියලා අප ඉල්ලා සිටිනවා. එකම උතරය තියෙන්නේ සඳහා සටන් කළ ව්‍යාපාරයක් බලවත් කිරීම. ඒ සඳහා පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂය බලවත් කළ යුතුයි. ඉදිරියේදී එන ප්‍රශ්නවලට එකම උතරය මහජන අරගලය පමණයි.

leave a reply