Breaking News

අභ්‍යවකාශ ගවේෂණ තරඟයේ වර්තමාන භූමිකාව

සඳෙහි දක්ෂිණ ධ්‍රැවයට පළමුවෙන් ගොඩ බැස්ස රට බවට ඉන්දියාව පත්වන්නේ අරමුණු කිහිපයක් සහිතවයි. එම අරමුණු වන්නේ අභ්‍යවකාශ තරඟයට ඇතුළත් වීම, මෝදී ආණ්ඩුව ජාතික දේශපාලනයේ තවදුරටත් ස්ථාපිත වීම සහ මුදල් වේ.

මිට සති කිහිපයකට පෙර සඳෙහි දක්ෂිණ ධ්‍රැවයට ගොඩ බැසීමට නියමිතව තිබූ රුසියාවේ ලූනා -25 යානයන කක්ෂයෙන් ඉවතට විසිවී විනාශ වීමත් සමඟ ඉන්දියාවට මෙම ජයග්‍රහණයට උරුම කම් කීමට අවස්ථාව උදවිය.

ඉන්දියාව සහ රුසියාව අතර මෙම හදිසි අභ්‍යවකාශ තරඟය 1960 දශකයේ රුසියාව සහ ඇමරිකාව අතර පවතී තරඟය සිහිපත් කරන බව දේශපාලන විචාරකයන් පවසයි.

නමුත් දැන් අභ්‍යවකාශය ව්‍යාපාරයක් වන අතර සඳෙහි දක්ෂිණ ධ්‍රැවයට ගොඩබැසීම ජයග්‍රහණයක් ලෙස සළකන්නේ එහි ඇති ජල අයිස් නිසා අනාගත චන්ද්‍ර ජනපදයක්, පතල් කැණීම් කටයුතු සහ අඟහරු වෙත අවසාන මෙහෙයුම් සඳහා සහාය වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන නිසයි.

අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ සහයද සමඟින්, ඉන්දියාව අභ්‍යවකාශ දියත් කිරීම් පුද්ගලීකරණය කර ඇති අතර ඉදිරි දශකය තුළ ගෝලීය වෙළඳපොලේ සිය කොටසෙහි පස් ගුණයක වැඩිවීමක් ඉලක්ක කර ගනිමින් එම අංශය විදේශ ආයෝජන සඳහා විවෘත කිරීමට අපේක්ෂා කරයි.

මෙම මෙහෙයුම සඳහා ඉන්දියානු අභ්‍යවකාශ පර්යේෂණ සංවිධානයට (ISRO) වැය වී තිබුණේ ඩොලර් මිලියන 74ක් පමණි.

NASA, සංසන්දනාත්මකව, 2025 වන විට එහි Artemis සඳ වැඩසටහන සඳහා දළ වශයෙන් ඩොලර් බිලියන 93 ක් වැය කිරීමට නියමිත බව එක්සත් ජනපද අභ්‍යවකාශ ඒජන්සියේ පරීක්ෂක ජනරාල් ඇස්තමේන්තු කර ඇත.

යුක්රේනයේ යුද්ධය සහ හුදකලාව වැඩි වීම සම්බන්ධයෙන් බටහිර සම්බාධක නොතකා, රුසියාව සඳකඩපහණ දියත් කිරීමට සමත් විය. නමුත් සමහර විශේෂඥයන් Luna-25 ට නැවත අරමුදල් සැපයීමේ හැකියාව ගැන සැක කරමින් සිටියි. රුසියාව මෙහෙයුම සඳහා වියදම් කළ දේ හෙළි කර නැත.

රුසියාව අභ්‍යවකාශ ගවේෂණ සඳහා වන වියදම් වසරින් වසර ක්‍රමානුකූලව අඩුකරමින් සිටින බව මොස්කව් හි ස්වාධීන අභ්‍යවකාශ විශේෂඥයෙකු සහ කතුවරයෙකු වන වඩීම් ලුකාෂෙවිච් පවසා තිබේ.

රුසියාව 2021 වන තෙක් නාසා හි ආටෙමිස් වැඩසටහනට සම්බන්ධ වීම ගැන සලකා බලමින් සිටි අතර, ඒ වෙනුවට පසුව චීනයේ සඳ වැඩසටහනට හවුල් වන බව ප්‍රකාශ කට තිබුණි. එම උත්සාහය පිළිබඳ අනාවරණය වී ඇත්තේ තොරතුරු කිහිපයක් පමණි.

චීනය 2019 දී සඳෙහි ඈත පැත්තට පළමු මෘදු ගොඩබෑම සිදු කළ අතර තවත් මෙහෙයුම් සැලසුම් කර ඇත. අභ්‍යවකාශ පර්යේෂණ ආයතනයක් වන යුරෝකොන්සල්ට් ඇස්තමේන්තු කර ඇත්තේ 2022 දී චීනය සිය අභ්‍යවකාශ වැඩසටහන සඳහා ඩොලර් බිලියන 12 ක් වියදම් කළ බවයි.

දේශපාලන විචාරකයන් පවසන්නේ ඉන්දියාව අභ්‍යවකාශ මෙහෙයුම් පුද්ගලික ආයෝජන සඳහා විවෘත කිරීම හරහා නාසා ආයතනය විසින් කරමින් සිටි සෙල්ලමට ඔවුන්ද ඇතුළත් වී ඇති බව පැහැදිලි වන බවයි.

උදාහරණයක් ලෙස, එලෝන් මස්ක්ගේ SpaceX, එහි චන්ද්‍රිකා දියත් කිරීමේ ව්‍යාපාරය සඳහා මෙන්ම ඩොලර් බිලියන 3 ක කොන්ත්‍රාත්තුවක් යටතේ NASA ගගනගාමීන් සඳ මතුපිටට රැගෙන යාම සඳහා Starship රොකට්ටුව සංවර්ධනය කරයි.

එම කොන්ත්‍රාත්තුවෙන් ඔබ්බට, SpaceX විසින් මේ වසරේ Starship සඳහා දළ වශයෙන් ඩොලර් බිලියන 2ක් වැය කරනු ඇති බව එලෝන් මස්ක් පවසා තිබේ.

එක්සත් ජනපද අභ්‍යවකාශ සමාගම් වන Astrobotic සහ Intuitive Machines (LUNR.O) විසින් ද සඳෙහි දක්ෂිණ ධ්‍රැවයට ගොඩ බැසීමේ ව්‍යාපෘති දියත් කරමින් සිටින අතර ඒවා වසර අවසානය වන විට හෝ 2024 දී සඳෙහි දක්ෂිණ ධ්‍රැවය වෙත දියත් කිරීමට අපේක්ෂා කෙරේ.

තවද Axiom Space සහ Jeff Bezos’s Blue Origin වැනි සමාගම් ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයට පුද්ගලිකව අරමුදල් සපයන අනුප්‍රාප්තිකයින් ගොඩනගමින් සිටී. සඳුදා Axiom පැවසුවේ සෞදි සහ දකුණු කොරියානු ආයෝජකයින්ගෙන් ඩොලර් මිලියන 350ක් රැස් කර ගත් බවයි.

 

leave a reply