Breaking News

ඉන්දුනීසියාව, දඩයම්කරුවන්ගෙන් බේරාගත් මුහුදු කැස්බෑවන් 33 දෙනෙකු නිදහස් කෙරේ

ජනවාරි 8 සෙනසුරාදා ඉන්දුනීසියාවේ බාලි දූපතේ දී කොළ කැස්බෑවුන් තිස් තුන් දෙනෙකු මුහුදට මුදා හැරීම සිදු කරනු ලැබුවා. මෙසේ මුහුදට මුදා හරිනු ලැබුවේ 2021 දෙසැම්බර් මාසේ ස්වේච්ඡා සේවකයන්ගේ සහාය ඇතිව ඉන්දුනිසියානු හමුදාව කළ වැටලීමකින් මුදාගත් කැස්බෑවුන්ය .  බාලි දූපතේ නිවාඩු ගත කිරීමට  පැමිණෙන විදේශිකයන් බොහෝ පිරිසක් මෙම මුදාහැරීම නැරඹීම සඳහා එදින පැමිණ සිටියා.

ඉන්දුනීසියාවේ බාලි දූපත යනු කැස්බෑවන් ජාවාරමේ මූලස්ථානය කි. මසට  සහ විසිතුරු භාණ්ඩ නිර්මාණය කිරීම සඳහා කටු ලබා ගැනීම සඳහා මෙම සතුන් දඩයම් කිරීම සිදු කරනු ලබනවා, කැස්බෑ මස් වලට සහ කටු වලට වැඩි ඉල්ලුමක් පවතින්නේ ඉන්දුනීසියාව ආසන්නයේම ඇති මැලේසියාව, වියට්නාමය සහ චීනය වැනි රටවලිණි. නීති විරෝධී කැස්බෑ ජාවාරම සම්බන්ධයෙන් වරදකරුවෙකු වන ඕනෑම අයෙකු ඉන්දුනීසියානු නීතිය යටතේ වසර පහක් දක්වා  සිර දඬුවම් ලබා දීමට හැකියාවක් තිබේ.

විශාලතම මුහුදු කැස්බෑවන් විශේෂයක්  වන කොළ කැස්බෑ ගහනය මෑත වසරවලදී සැලකිය යුතු ලෙස  අඩුවීමක් පෙනුම් කරන අතර මේ සතුන්  දඩයම් කිරීම මෙන්ම  ධීවර ආම්පන්නවල සිරවීම ,ගෝලීය සාගර ප්ලාස්ටික් අර්බුදය  හේතුවෙන්ද  මිය යාම ද සිද්දවෙ  .

leave a reply