Breaking News

මාරාන්තික හිම කුණාටුව පකිස්ථානයේ සංචාරකයින් 44 ක් වාහන තුලම මරා දමයි

උපාලි ජයසිංහ

හිම ලස්සනද ? ඔවි සමහර වෙලාවල්වලට එය මරණය තරමිම ලස්සනයි.පකිස්තානයේ මූරී කියන්නෙ ඉපැරණි බලකොටු වලින් පිරුණු ලස්සන නගරයක් ඒ ලස්සන බලන්න විදගන්න සංචාරකයො ඇදල එන්නෙ දස දහස් ගනනින්. ඉස්ලාමාබාද් නගරයට ඊසාන දෙසින් කිලෝමීටර් 70ක් (සැතපුම් 45ක්) පමණ දුරින් පිහිටි මෙි නිවාඩු නිකේතන නගරය පසුගිය සතියේ අසාමාන්‍ය ලෙස අධික හිම පතනයකින් නෑවුනා නගර මධ්‍යයට යන්න හිටි සංචාරකයෝ තමන්ගෙ වාහනවලම අතරමගදි මෙි හිම පතනයට කොටුවුනා මහා ගස් ඇදවැටමෙන් මීටර් 2,300 උන්නතාංශයක කඳු බෑවුම් සහ නිම්නවලට ඇලී ඇති නගරයට සහ ඉන් පිටතට යන පටු මාර්ග අවහිර කළේය. පැය පහක් පුරාවට අඩි ගණනවාක් උසට හිම තටිටු නිර්මානය කරමින් අයිස් ඇද හැලිනි.

“. තද සුළං හමමින් ගස් උදුරා දැමමින් තම හිස්වලට ඉහලින් ඇද වැටෙන ගල් කැට බදු හිම වර්ෂාව මිනිසුන් භීතියට පත් තල අතර, සෑම කෙනෙකුටම කීමට තමන්ගේම දුක් වේදනා පිළිබඳ යමක් එය නිර්මාණය කලේය.”
සිකුරාදා වන විට වාහන දහස් ගණනකින් 100,000 කට ආසන්න අමුත්තන් නගරයට පැමිණ ඇති අතර, හිම කුණාටුවට පෙර සිටම විශාල වාහන තදබදයක් ඇති වූ බව නිලධාරීහු පැවසූහ. සිකුරාදා හිම පතිතවීමට පටන් ගත්විට වාහන තදබදයේ සිටි සංචාරකයෝ අධික ශීතල මග ඇරීමට වාහනවල එන්ඡින් ක්‍රියාතු්මකව තැබුහ එහෙත් එන්ජින් ක්‍රියාත්මක කිරීමෙන් ජනනය කරන පිටාර දුම් වලින් කාබන් මොනොක්සයිඩ් විෂ වීමෙන්.හිම පතනයට හසු වූ වාහනවල සිටි පුද්ගලයින් 22 දෙනෙකු මිය ගිය අතර කුඩා දරුවන් 10 දෙනෙකු ඊට ඇතුළත්ය
අගමැති ඉම්රාන් ඛාන් පැවසුවේ ඛේදවාචකයෙන් තමා කම්පනයට සහ කලබලයට පත් වූ නමුත් පූර්ව අනතුරු ඇඟවීම් වෙනුවෙන් “දිස්ත්‍රික් පරිපාලක සූදානම් නොවී සිටි” බවයි.

ප්‍රදේශයේ ජනතාව සහ හෝටල් මෛ අවස්ථාවෙිදි සංචාරකයන්ට උදවුකලානමි සහයෝගී වූවා නම් දේවල් වෙනස් වනු ඇත, නමුත් මුරේ ප්‍රදේශයේ ජනතාවගේ කීර්තිය සහ හැසිරීම මේ සම්බන්ධයෙන් ඉතා නරක ය,” රජයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරියෙක් ඒඑෆ්පී වෙත නිර්නාමික කොන්දේසියක් මත පැවසීය.

පකිස්තාන හමුදාවේ මහජන සම්බන්ධතා දෙපාර්තමේන්තුව පැවසුවේ ඔවුන් දිවි ගලවා ගත් සියලුම දෙනා මුරේ වෙත යන මාර්ගයේ සිරවී සිටි මෝටර් රථවලින් ඉවත් කර නගරයේ පිහිටුවා ඇති නවාතැන් වෙත ගෙන ගිය බවයි.
“අපගේ පළමු ප්‍රමුඛතාවය වූයේ ගලවා ගැනීමයි, එය ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතී, පසුව සහන” යැයි පන්ජාබ් පළාත් රජයේ ප්‍රකාශක හසාන් කවාර් ඉරිදා ට්වීට් කළේය.

“ඉන්පසු ඉහළ මට්ටමේ පරීක්ෂණයක් ආරම්භ කරන අතර කිසියම් ආකාරයක නොසැලකිලිමත්කමක් තිබේ නම්, ඊට සම්බන්ධ සියලු දෙනාට එරෙහිව පියවර ගනු ඇත.”

leave a reply