Breaking News

ආර්ථික අර්බුදය, පාරිසරික අර්බුදය සහ සමාජ අර්බුදය

රවීන්ද්‍ර කාරියාවසම්

Global healthcare concept. World globe crystal glass on blue stethoscope on glossy desk. Health and medical science. Worldwide wellness business

ආර්ථික අර්බුදය, පාරිසරික අර්බුදය සහ සමාජ අර්බුදය වැනි ප්‍රධාන දැවැන්ත අර්බුදයකට ලෝකය දැන් මුහුණ දී සිටී. ලෝකය ස්වාභාවික හා මිනිසා විසින් සාදන ලද පාරිසරික අර්බුද රාශියක් පසු කර ඇත. මිනිසුන් සොබාදහම විනාශ කරන්නේ ඇයි? ලෝකයේ පාරිසරික විනාශයන් සඳහා සොයා ගත හැකි ප්‍රධාන හේතුවක් තිබේ. ලෝක චින්තන රටාව අවධානය යොමු කරන්නේ ආර්ථික වටිනාකම වැඩි කිරීම සහ ආර්ථික භාණ්ඩ රැකබලා ගැනීම කෙරෙහි ය. සෑම රාජ්‍යයකම සහ ලෝකයේ ජීවත් වන බොහෝ මිනිසුන්ගේ ප්‍රධාන අවධානය එයයි. අවුරුදු පන්සියයක සිට දැනුම නිපදවන්නේ ආර්ථිකය සහ ඒවායේ රටාවන් ආරක්ෂා කිරීමට ය. විලියම් පෙටි 1660 දී එංගලන්ත රජුගේ අවශ්‍යතාවයක් ලෙස ආර්ථික වටිනාකම මැනීම සඳහා දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය (දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය) හඳුන්වා දුන්නේය.

දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය යනු නිශ්චිත කාල සීමාවක් තුළ රටක දේශසීමා තුළ නිපදවන සියලුම නිමි භාණ්ඩ හා සේවාවන්හි සමස්ත මූල්‍ය හෝ වෙළඳපල වටිනාකමයි. සමස්ත දේශීය නිෂ්පාදනයේ පුළුල් මිනුමක් ලෙස, එය යම් රටක ආර්ථික සෞඛ්‍යය පිළිබඳ පුළුල් ලකුණු පුවරුවක් ලෙස ක්‍රියා කරයි.

1944 දී බ්‍රෙට්න්වුඩ්ස් ගිවිසුම් වලින් පසුව, රටක සංවර්ධනය මැනීම සඳහා හොඳම දර්ශකය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය බව ලෝක අවධානය යොමු කරයි .එම රටකට වැඩි දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයක් තිබේ නම් එය සංවර්ධිත රටක් ලෙස සැලකිලිමත් වේ. වෙනත් ප්‍රාන්ත සංවර්ධනය වෙමින් පවතී හෝ දුප්පත් රටවල් වේ.

එහෙත්, දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයට එහි මිනුම් සම්බන්ධයෙන් බොහෝ ගැටලු තිබේ. නිදසුනක් වශයෙන්, සමහර පුද්ගලයින් හෝ ප්‍රජාවක් ඔවුන්ගේ ආහාර වගා කර වෙළඳපොලේ කිසිදු ආහාරයක් මිලට නොගෙන ඒවා ස්වයංව අනුභව කරන්නේ නම්, එම ක්‍රියාකාරකම් හෝ වෙනත් ස්වයංපෝෂිත ක්‍රියාකාරකම් නම්, සේවාවන් දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් මැනිය නොහැක.

දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය ස්වයංපෝෂිත ප්‍රජාව සහ රාජ්‍යයන් දුප්පතුන් ලෙස සලකයි. ඕනෑම ප්‍රජාවකට දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයට අනුව සංවර්ධනය වීමට අවශ්‍ය නම්, ප්‍රජාවට ස්වයංපෝෂිත ක්‍රියාකාරකම් අත්හැරිය යුතු අතර වෙළඳපල ආර්ථිකය සමඟ සම්බන්ධ විය යුතුය.

දර්ශකයන් ප්‍රතිපත්ති තීරණය කරයි. ප්‍රගතිය මැනීම සඳහා දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය පදනම් කරගත් දර්ශක විශ්වීය වශයෙන් පාහේ භාවිතා කිරීම, පාරිසරික සංරක්ෂණය, සංස්කෘතීන් සහ ප්‍රජා සහජීවනය යන වියදම්වල වේගවත් ද්‍රව්‍යමය ප්‍රගතිය මත පදනම් වූ ප්‍රතිපත්ති සාධාරණීකරණය කිරීමට උපකාරී වී තිබේ.

ආර්ථික සංවර්ධනයට ස්වභාවික ලෝකය පවත්වා ගැනීමට නොහැකි විය. කොවිඩ් 19 න් පසු අප අතර ඇති ප්‍රධාන විවාදය එයයි. අගුලු දැමීමත් සමඟ බටහිර රටවල බොහෝ දෙනෙක් මිනිස් සෞඛ්‍යයේ වටිනාකම හා සතුට ගැන කතා කිරීමට පටන් ගනී. බුදුරජාණන් වහන්සේ පැවසූ පරිදි “ආරෝග්‍යා පරම ලාබා සන්තූෂ්ටි පරාමන් ධනන්” යන්නෙහි අර්ථය: “යහපත් සෞඛ්‍ය තත්වය අපගේ ලාභය හා සතුටයි” යන්න අපගේ ගණන් කළ නොහැකි ප්‍රාග්ධනයයි. ” මුදලට ජනතාවට සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගෙන ඒමට නොහැකි බවත් සමාජයට සැබෑ සතුට ගෙන දිය නොහැකි බවත් අපි දැන සිටියෙමු. ගෝලීය ගම්මානයක් ලෙස අප කරදරයට පත්ව ඇත්තේ එබැවිනි. මිනිසුන් සෑම සතෙකුටම, ශාකයකටම බියක් ඇති කරයි. ඔවුන් සෑම ජල සෙවනක් හා කැලෑවක්ම විනාශ කරයි. ඔවුන් ස්වාභාවික කඳු විනාශ කර කුණු කඳු නිර්මාණය කරයි. අනාගතය ගැන කිසිවෙකුට ආරක්ෂාවක් දැනෙන්නේ නැත.

අපට ජීවත්වීම සඳහා කලාවක් අවශ්‍ය වීමට හේතුව එයයි. එය ලෝකයට, සතුන්ට, ගස්වලට සහ මිනිසාට සතුට, සෞඛ්‍යය හා ආරක්ෂාව ගෙන දිය හැකිය.

භූතානයේ රාජකීය රජය 2008 නොවැම්බරයේදී දළ ජාතික සතුට (GNH) දර්ශකය සම්මත කළේය. GNH කුළුණු හතරක් ඇත: සාධාරණ හා තිරසාර සමාජ ආර්ථික සංවර්ධනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම, සංස්කෘතික වටිනාකම් ආරක්ෂා කිරීම සහ ප්‍රවර්ධනය කිරීම
සහ ස්වාභාවික පරිසරය සංරක්ෂණය කිරීම සහ
Good යහපාලනය ස්ථාපිත කිරීම.

භූතානයේ සතුට හා යහපැවැත්මේ අංග ලෙස සැලකෙන මූලික මානයන් නවයක් ඇතුළත් කිරීමට GNH දර්ශක සැලසුම් කර ඇති අතර ඒවා එක් එක් මානයන් සම්බන්ධයෙන් ශක්තිමත් හා තොරතුරු සහිත දර්ශක වලින් සාදා ඇත. මානයන් නවය තෝරාගනු ලැබුවේ සම්මත හේතුන් මත වන අතර, ඒ හා සමානව බරින් යුක්ත වේ. එක් එක් මානයන් තුළ, කාලයාගේ ඇවෑමෙන් තොරතුරු දැන ගත හැකි, ඉහළ ප්‍රතිචාර අනුපාත ඇති, සහ සාපේක්ෂව එකිනෙකට සම්බන්ධ නොවන දර්ශක කිහිපයක් තෝරා ගන්නා ලදී. මානයන් නවය:

මානසික යහපැවැත්ම
කාලය භාවිතය
ප්‍රජා ශක්‍යතාව
සංස්කෘතිය
සෞඛ්‍යය.
අධ්‍යාපනය
පාරිසරික විවිධත්වය
ජීවන මට්ටම
පාලනය
මෙම ඉදිරිදර්ශනය තුළ, සන්තෝෂය යනු එක් එක් මානයන් නවයෙන් ප්‍රමාණවත් ජයග්‍රහණ ලබා ගැනීමයි. භූතානයේ රාජකීය රජය විසින් රටේ මුළු භූමි ප්‍රමාණයෙන් 60% ක්ම ස්වාභාවික වනාන්තර ආවරණය කර ඇත .රට වනාන්තර ආවරණය විනාශ නොකරන බවටත්, රට පමණක් නොව ගෝලීය ගම්මානය ද පවත්වා ගෙන යාම සඳහා එහි පොහොසත් ජෛව විවිධත්වය ආරක්ෂා නොකරන බවටත් කිං පොරොන්දු විය. පෘථිවිය.

රාජකීය භූතානය පමණක් නොව, බොහෝ ආදිවාසී ප්‍රජාවන් මව් පොළොව සමඟ ඔවුන්ගේ සම්ප්‍රදායික ජීවන රටාව ආරක්ෂා කිරීමට උත්සාහ කරති. මිනිසුන්, සතුන්, ගස්, ගංගා සහ පරිසර පද්ධති ආරක්ෂා කළ හැකි සැබෑ සන්තෝෂය ඔවුන් දන්නා බැවිනි. අපේ සමාජය හා ස්වාභාවික ලෝකය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා අපට පරිපූර්ණ චින්තනයක් හා ජීවත්වීමේ ක්‍රමයක් අවශ්‍ය වේ. දැන් අපි පරක්කු නමුත් ජීවන කලාවක් සඳහා ප්‍රමාද නැත.

රවින්ද්‍ර කාරියවසම

leave a reply