Breaking News

වෛරසයෙන් ආරක්ෂාවීමට කොටු වුණත්, සමාජීය වගකීම අත් නොහරිමු

Let's stand for all citizens' right to live!

සෑම පුරවැසියෙකුගේම ජීවත්වීමේ අයිතිය වෙනුවෙන් පෙනී සිටිමු!
මෙරට කොරෝනා වෛරස ව්‍යාප්තිය ආරම්භවීමත් සමග පසුගිය දින දහයකට ආසන්න කාලයක සිටම රටේ දෛනික ජන ජීවිතය සහ ආර්ථික කටයුතු නිසි ලෙස ක්‍රියාත්මක් වුණේ නැහැ.ඒ වගේම මේ වන විට වෛරස ව්‍යාප්තිය පාලනය කිරීම සදහා දින දෙකක කාලයකට දිවයිනටම ඇදිරි නීතිය පනවා තිබෙනවා.එය තව දුරටත් දීර්ඝවන තත්වයක් තමයි පෙනෙන්න තියෙන්නෙ.ව්‍යසනයට මුහුණදීම සදහා මෙවැනි ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වන අතර නමුත් එමගින් පීඩාවට පත්වන ජනතාව සදහාද වැඩපිළිවෙලක් සකස්විය යුතුයි.

අපි දන්නව මේ රටේ දෛනිකව ලබන සුළු ආදායම් මාර්ග වලින් ජීවිතය සරි කරගන්න මිනිසුන් විශාල ප්‍රමානයක් ඉන්නවා.ත්‍රීරෝද රථ වැනි කුලී රථ රියදුරන්,පාරවල් අයිනෙ පොඩි පොඩි ව්‍යාපාර කරපු මිනිස්සු,සයිට් වල වැඩ කරන අය,වතු කම්කරුවන්,සප්පු සේවකයින්, එදිනෙදා පොඩි කුලී වැඩක් කරපු මිනිස්සු…මේ මිනිස්සුන්ට හදිසියේ මෙවැනි තත්වයකට මුහුණ දෙන්න බැංකු පොත් වල ඉතිරි කරන ලද මුදල් හෝ ගෙවල් වල ගබඩා කරගනිපු බඩු තොග නැහැ.ඉතින් මේ තත්වය හමුවේ ඔවුන් තමන්ගෙ දරුවන්ගෙ කුසට අහරක් දෙන්නෙ කොහොමද කියලවත් හිතාගන්න බැරිව අසරණ වෙලා ඉන්නෙ.එම නිසා මෙම ව්‍යසනකාරී තත්වය පවතින තුරු එයට මුහුනදෙමින් තමන්ගෙ සහ දරුවන්ගෙ ජීවිතය පවත්වාගෙන යාම සදහා ආපදා අවස්ථාවලදී ලබාදෙනවාක් මෙන් සහනාධාරයක් ලබාදීමට වැඩපිළිවෙලක් රජය විසින් කඩිනමින් සකස්කල යුතුව තිබෙනවා.එවැනි විධිමක් ක්‍රමවේදයක් සකස්වන තුරු අප ද අපේ අසල්වැසියන් සම්බන්ධව වගකීමකින් මැදිහත්වෙමු.

ඒ වගේම ආර්ථික කටයුතු අඩාල වී තිබෙන මොහොතක, ලීසිං වාරික ගෙවන ත්‍රීරෝද රථ ඇතුළු කුලී රථ රියදුරන් සහ නිවාස ණය ඇතුළු විවිධ ණය වාරික ගෙවමින් සිටින සාමාන්‍ය ජනතාව ඒවා ගෙවාගැනීමට නොහැකිව දැඩි අපහසුතාවයකට පත්ව තිබෙනවා.එම නිසා ජනාධිපති තුමා විසින් ජාතිය ඇමතීමේදී ව්‍යාපාරිකයන් සදහා මාස හයක කාලයකට ලබාදුන් ණය වාරික ගෙවීමේ සහන කාලය එවැනිවත් ආර්ථික හැකියාවක් නොමැති මේ සාමාන්‍ය පොදු මහජනතාව වෙනුවෙන්ද කඩිනමින් ලබාදියයුතුව තිබෙනවා.

මේ මොහොත වන විට මෙරට කොරෝනා ආසාදිතයින් 70කට අධික ප්‍රමාණයක් වාර්ථාවී තිබෙනවා.ඉදිරියේ දී මෙය තවදුරටත් ව්‍යාප්ත වන තත්වයක් ඇතිවුවහොත් එයට සාර්ථකව මුහුණ දීම සදහා සෞඛ්‍ය පහසුකම් පුළුල් විය යුතුයි.එසේ නොවුනහොත් රෝගය තව තවත් ව්‍යාප්ත වීම සදහා එය හේතුවක් වෙනවා.ඉතාලිය තුළ ඇති වූ ඛේදනීය තත්වයට හේතුපාදක වී තිබුණේ ද මුල සිට සෞඛ්‍ය පහසුකම් පුළුල්ව සැපයීමට අපොහොසත් වීමයි.එම නිසා එවැනි ඛේදණීය තත්වයක් ඇතිවීම වැළැක්වීම සදහා රජය මැදිහත් වී මේ ව්‍යසනයට මුහුණදීම සදහා, ස්පාඥය වැනි රටවල කලාක් මෙන්, පෞද්ගලික රෝහල් වලින්ද ජනතාවට නොමිලේ සෞඛ්‍ය පහසුකම් කරගැනීමට අවස්ථාව සළසාදීය යුතුයි.මොකද ආර්ථික අපහසුතා නිසා හෝ ජනතාව මෙම පරීක්ෂණ අවස්ථා මගහැරීම තුළ එය රෝගය තව තවත් ව්‍යාප්තවීමට බලපාන බැවිනි..තවද ජනතාව මෙවැනි ගෝලීය පරිමාණයේ ව්‍යසනයකට මුහුණපා තිබෙන මොහොතක,මෙරට ජනතාවගෙන් ලබාගන්න මුදල් වලින් ලාභ උපයන ලද පෞද්ගලික රෝහල් වලට මේ ජනතාව වෙනුවෙන් ඉටකලයුතු සමාජ කර්යභාර්‍ය මගහැර යා නොහැක.

ප්‍රබලයා සුරැකී දුබලයා විනාශ වීමට ඉඩ නොදී, මෙම ඇතිව තිබෙන ව්‍යසනකාරී තත්වයට මිනිසුන් ලෙස සාමූහිකව සමාජ වගකීමකින් මුහුණ දෙමු! සෑම පුරවැසියකුගේම ජීවත්වීමේ අයිතිය වෙනුවෙන් පෙනීසිටිමු..

ඒ වෙනුවෙන් හඩක් නගන්න එකතුවෙන්න. මෙම සටන් පාඨය සහිත ඡායාරූපයක් පළකරන ලෙස ඉල්ලා සිටිනවා.

Let’s face the situation as a society with social responsibility.

It’s not only the privileged but also the common people deserve to be safe!
Let’s stand for all citizens’ right to live!
I invite you all to raise voices by posting a picture

leave a reply