Breaking News

ඇමෙිසන් මිනිසුන්ට මියැදෙන්න දී බලා සිටිමුද?

උපාලි ජයසිංහ

 

දිවා රෑ නොබලා මළවුන්ව ඇමසෝනියානු පොළොවට මුදා හරිනු ලැබේ – විනාශකාරී වසංගතයක නවතම ගොදුරු දැන් බ්‍රසීලියානු වැසි වනාන්තරයේ හදවතට ගැඹුරට ළඟා වේ.

Manaus යනු බ්‍රසීලයේ ඇමෙිසන් කලාපයේ විශාලතම නගරයයි.

මෙි ඡායාරුපවලින් දැක්වෙන්නේ නගරයේ ඊයේ කොරෝනා වෛරසයෙන් මිය ගිය 140 කගේ සිරුරු භූමිදානය කරන ආකාරයයි. පසුගිය අඟහරුවාදා එහි වළලනු ලැබූ 136 කි සෙනෙසුරාදා 90 කි එක් දිනක් තුල වෛරසය බිලිගන්නා ප්‍රමාණය මෙි අනුව දිනකට 100 ඉක්මවමින් තිබෙි.

නගරයේ නගරාධිපති ආතර් වර්ජලියෝ හදිසි ජාත්‍යන්තර උදව් ඉල්ලා සිටියේය.“අප සිටින්නේ හදිසි තත්වයක නොවේ ඉනුත් ඔබ්බටය. අප සිටින්නේ දැඩි ව්‍යසනයක ය… යුද්ධයේ යෙදී සිටින රටක් මෙන් අපි විනාශවෙමින් සිටි, ”ඔහු පැවසීය.

වයිරසය මාර්තු 11 වන දින මිලියන 2 කට අධික ජනතාවක් වෙසෙන මෙම හුදකලා ගංගා අගනගරයට ළඟා වී ඇති අතර එය රැගෙන ආබවට අනුමාණ කරන ලද්දේ 49 හැවිරිදි කාන්තාවක් ලන්ඩනයේ සිට පියාසර කරමිනි. සති හයකට පසු එය නගරය දරුණු ලෙස විනාශයට පත්කරමින් තිබේ.

නගර බලධාරීන් පවසන්නේ ඉදිරි මාසයේදී පමණක් පුද්ගලයින් 4500 ක් පමණ භූමදාන කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බවයි. මළ සිරුරු මෙි සති අන්තය වන විට ලී මිනී පෙට්ටිවලින් ඉවත්වනු ඇති බවට ඔවුහු අනතුරු අඟවති.

නගරයේ රෝහල් තුල “යාන්ත්‍රික වාතාශ්‍රය, ඔක්සිජන්, කාර්ය මණ්ඩලය සහ ස්ට්‍රෙචර් හිඟයක් පවතී. සෑම දෙයක්ම හිඟයි, ”ගිලන්රථ සේවයේ තාක්ෂණික අධ්‍යක්ෂ, සාමු, ආචාර්ය ඩොමේසියෝ මාගල්හීස් ෆිල්හෝ පැවසීය.

බ්‍රසීලයේ ප්‍රධාන අගනගරය වන සාඕ පවුලෝ නගරයට උතුරින් පැය හතරක ගුවන් ගමනක් වන මනවුස්හි අගරදගුරු ලෙනාඩෝ ස්ටයිනර් පැවසුවේ “අපි මිනිසුන්ට නිවසේ රැඳී සිටින ලෙස ඉල්ලා සිටීමට බොහෝ කාලයක් ගත වුණා. දැන් පවා සමහර ප්‍රදේශවල විශාල පෝලිම්වල සහ සිය බල ප්‍රෙද්ශවල ඡනතාව මුහුණු ආවරණ පැළඳීම හෝ නිවසේ රැඳී සිටීම ප්‍රතික්ෂේප කරති. මිනිසුන් ගෘහස්ථව තබා ගැනීමට අපොහොසත් වී ඇති බව නගරාධිපතිවරයා පිළිගත් නමුත් බ්‍රසීලයේ ජනාධිපති ජෙයාර් බොල්සනාරෝ කියා සිටියේ එවැනි ක්‍රියාමාර්ග හිතාමතාම අඩපණ කිරීම සම්බන්ධයෙන් බොහෝ දොස් පැවරිය යුතු බවයි. එයට පිලිතුරු දෙමින් “බ්‍රසීලයේ නායකයා… ඡනතාවට පිටතට යාම හරි යැයි පැවසූ නිසා මෙම ජීවිත බේරා ගත නොහැකි වූ අතර ඒවා බේරා ගත නොහැකිව තිබීම මට කණගාටුවට කරුණකි” යැයි වර්ජලියෝ තවදුරටත් පැවසීය

leave a reply